Zeytinyağının anavatanı Ayvalık'tan  
Geleneksel taş baskı ve son teknoloji kontinü bir arada.  

Altındal Ayvalık tesisleri, uluslararası üretim standartlarında zeytinyağı üretimi için kurulmuştur. 8200 m2 üzerinde zeytinin girişten zeytinyağı olarak teslimine kadar her aşamasında otomasyon ile kontrol sağlanmaktadır. Fabrikanın günlük zeytin işleme kapasitesi 210 tondur.

 
   
Kontinü Sistem Zeytinyağı Üretimi

Kontinü sistem bir dizi makinadan oluşan ve şu an dünyada kullanılan en son teknolojidir. Hamur haline getirilen zeytinler santrifüje tabi tutularak ve ardından separator sistemi ile zeytinyağı haline getirilir.

Kontinü zeytinyağı fabrikamızda, hiç bir kimyasalla temas etmeden en modern yöntemle zeytinyağı üretimi gerçekleştirilir.

 
Kontinü Zeytinyağı Fabrikası
 
Bu sistemde zeytinler öncelikle otomatik yıkama makinasında yıkanırlar. Bu işlem sırasında vibrasyon ile zeytinlerin arasında olabiliecek taş,toprak kalıntıları gibi unsurlar temizlenmiş olur. Aynı sistem içinde itici hava gücüyle zeytinlerin arasında bulunan zeytin yaprakları da ayrılır ve zeytinler en temiz haliyle üretim aşamasına alınır.
 
Zeytin yıkama işlemi
 
Temizlenmiş zeytinler otomatik taşıyıcı ile kırıcıya taşınır. Bu kırıcı gelen zeytinleri hamur haline dönüştürerek bu oluşan hamuru malaksöre iletir. Malaksör sistemi, hamuru 27 derece ısıda 30 dakika kadar yoğurur. Bu işlem zeytin hamurunda bulunan yağın hücrelerden ayrılmasını sağlar ve hamurun içerisinden zeytinyağının alınmasına olanak verecek bir kıvama gelmesi sağlanır.
 
Zeytinyağı Üretimi
 
Zeytinyağını salıverme kıvamına gelmiş olan zeytin hamuru, malaksörden dekantöre otomatik pompalar ile iletilir. Dekantör, santrifüj tekniği ile bu hamur içindeki su, küspe ve yağı ayrıştırır. Buradan çıkan su ve küspe (pirina) kendi depolarına otomatik taşıyıcılarla iletilir ve çıkan zeytinyağı separatöre iletilir.Separatör de kendisine iletilen bu yağı santtifüj ile içindeki posasından ayrıştırır.
 

Tüm bu süreç ardından zeytinyağı hiç bir kimyasal veya ışıl işlem görmeden tüketime hazır hale gelmiş olur.

Üretilen bu zeytinyağları özel krom tanklarda muhafaza edilir.

 
Taş Baskı Zeytinyağı Üretimi

6500 yıldır zeytinyağı, zeytinlerin taş baskı veya farklı sistemler ile sıkıştırılarak, zeytinin içerisinde bulunan yağın süzülmesi yoluyla elde edilir.

Altındal zeytinyağları, bu tarihsel yöntemi tekrar kullanıma almıştır. Böylelikle zeytine uygulanan sıkıştırma işlemi haricinde hiç bir işlem uygulanmadan zeytinyağı en doğal yöntem ile elde edilir.

 
Taş Baskı
 

Altındal Ayvalık zeytinyağı tesisine gelen zeytinler özenle ayrıştırılır ve taş baskı üretimine uygun kalitede olan zeytinler seçilerek yıkama temizleme işlemlerine tabi tutulur.

Ardından taş değirmenlere otomatik taşıyıcılar ile sevk edilir.

 
Taş Baskı Zeytinyağı Fabrikası
 

Temizlenmiş yüksek kaliteli zeytinler taş değirmenlerde 30 dakika yoğurulur. Bu işlem süresince zeytin hamuru yağından ayrışacak duruma gelir.

Bu süreç aynı zamanda zeytin içerisinde bulunan yakıcı tatların hamur içerisinden uzaklaşmasını sağlar. Taş baskı zeytinyağının o denli lezzetli olmasının nedeni de bu işlemdir.

 
Taş Baskı Zeytinyağı Üretimi
 

Yağı bünyesinden çıkartmaya hazır hale gelen hamur özel yağ sıkma çuvallarına doldurulur ve pres işlemi ile sıkıştırılır. Bu sıkıştrıma ile hamurdan yağ ve su elde edilir.

Bu sıvı krom tanklar içinde bekletilir ve zeytinyağının üste çıkması sayesinde üste çıkan bu zeytinyağı alınarak özel krom tanklarda muhafazaya alınır.

 
Zeytinyağı Üretimi