Daha sağlıklı bir hayat için zeytinyağı,  
Daha sağlıklı zeytinyağı için Altındal.  

Altındal zeytinyağları, yalnızca Ayvalık yöresi zeytinlerinden üretilir ve hiç bir kimyasal işlem uygulanmadan tamamen doğal yollarla elde edilir. Tüketicilerin, bu sağlık ve şifa kaynağından gerçek faydayı sağlayabilmeleri için zeytinler sıkıldığı gibi elde edilen zeytinyağları, kalitesini kaybetmeyeceği özel lancalarda muhafaza edilir ve hiç bir ek işlem uygulanmadan tüketicilere sunulur.

 
   
Zeytinyağı
Sağlıktır.
 

Akdeniz diyetinin kaynağı zeytinyağı yüksek oranda tekli doymamış yağ asidi içeriyor. Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı, kalp krizini ve damar tıkanıklığını önlüyor.

Esansiyel yağ asitlerinin kaynağı ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin deposu olan zeytinyağı kendine özgü tat ve kokusu ile diğer bitkisel yağlara tercih edilen ve hazım olma derecesi yüksek olan önemli bir yağdır.

 

Araştırmacılar, tekli doymamış yağ oranı ile zeytinyağının, serum kolesterolü üzerine etkisine istinaden nötral olduğuna inanmışlardır ve bunun sonucunda da zeytinyağının muhtemel sağlığı destekleyici potansiyelini daha fazla araştırmamışlardır. Diyet ve kandaki HDL-kolesterol (kroner kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur) düzeyleri arasındaki ilişki ile ilgili olan güncel araştırma geleneksel Akdeniz diyetindeki zeytinyağının rolüne yeni bir ışık tutmuştur.

Zeytinyağı ve Kalp Sağlığı
     
  Zeytinyağı Sağlıktır

Karbonhidratlar ile zeytinyağının yer değiştirildiği pek çok çalışmada HDL-kolesterol miktarı artmıştır. Daha yüksek yağ oranının ve bazı geleneksel Akdeniz diyetlerinin yağ profilinin sadece nötral değil aynı zamanda koruyucu olabileceği üzerine yorum yapılabilir.

Zeytinyağı kullanımının özellikle çoklu doymamış yağlarca yüksek diğer bitkisel yağların kullanımına tercih edilmesinin önemi, şu hususlara dayanmaktadır:

     
 

• Bitkisel yağların temel çoklu doymamış yağı olan linoleik asit yüksek miktarda alındığında biyokimyasal reaksiyonlarda Omega -3 yağ asitleri ile rekabete girebilir ve kanın pıhtılaşmasını arttırır.

• Bazı araştırmalar, tekli doymamış yağ bakımından zengin diyetlerin LDL oksidasyonuna pek de sebep olmadığını ve bunun arterosklerosiz oluşumunu azaltabileceğini göstermiştir

Sağlık
     
  Sağlıklı Zeytinyağlı Besinler

• Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden başka bazı bileşikler, vitamin E ve sağlık etkisine katkıda bulunan diğer bazı maddeler içerir.

• Ham olarak yani rafinasyona tabi tutulmaksızın tüketilebilen hemen hemen tek yağ özelliğindedir. Günlük tüketilen yağlar içinde 15-20 gram zeytinyağı bulunması özellikle damarların sağlıklı olması için gerekli görülmektedir.

     
 

Ayrıca, zeytinyağında bulunan polifenol denen antioksidan madde, damarların sertleşme sürecini yavaşlatıyor.

Bu özelliğinin yanında, araştırmacılar zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyetinin insanları yaşa bağlı bunama, Alzheimer hastalığı ve belirli kanser tiplerine karşı koruduğunu belirtiyorlar.

Zeytinyağı ile mutlu bir hayat