AKILLI KART SİSTEMLERİ HAKKINDA BLOGLAR
 
http://adolog.turkblog.com/
http://adolog.turkblog.com/2008/10/17/kart-sistemleri
http://adolog.turkblog.com/2008/10/17/yemek-kartlari
http://adolog.turkblog.com/2010/01/18/chipli-kart-ve-chipli-kart-sistemleri
http://adolog.turkblog.com/2008/10/17/kart-sistemleri
http://akillikart.bloggum.com/
http://akillikart.bloggum.com/yazi/akilli-kart-sistemleri.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/cipli-kart-ve-cipli-kart-sistemleri.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/yemek-karti-yemek-kartlari-ve-kartli-yemek-kart-sistemi.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/uye-karti-ve-uye-karti-sistemi.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/puan-kartlari-p-ve-puan-kart-sistemi.html
http://plastikkart.wordpress.com/
http://plastikkart.wordpress.com/2009/03/14/musteri-kartlari-kart-yazicilar-kart-sistemleri/
http://plastikkart.wordpress.com/2010/01/18/cipli-kart-sistemleri/
http://benimblog.com/adolog/
http://benimblog.com/adolog/215416/Yemek+kartlar%FD+ve+yemek+kart%FD+sistemleri.html
http://benimblog.com/adolog/215414/Ma%F0aza+kartlar%FD+ve+ma%F0aza+kart%FD+sistemi.html
http://plastikkartlar.blogcu.com/musteri-kartlari-artik-vazgecilmez/5113743
http://plastikkartlar.blogcu.com/akilli-kart-ile-kart-sistemlerine-yeni-boyut/7915884
http://benimblog.com/adolog/
http://benimblog.com/adolog/215416/Yemek+kartlar%FD+ve+yemek+kart%FD+sistemleri.html
http://benimblog.com/adolog/243668/Ak%FDll%FD+kart+sistemleri.html
http://plastikkartlar.blogcu.com/musteri-kartlari-artik-vazgecilmez/5113743
http://plastikkartlar.blogcu.com/akilli-kart-ile-kart-sistemlerine-yeni-boyut/7915884
http://adolog.blogcu.com/etiket/sistemleri
http://adolog.blogcu.com/kart-sistemleri-yemek-karti-musteri-karti-puan-kartlari/7024855
http://adolog.blogcu.com/puan-karti-ve-puan-kartlari-sistemi/6898121
http://www.benimblog.com/adolog/&thisy=2008&thism=10&thisd=17
http://www.benimblog.com/adolog/243668/Ak%FDll%FD+kart+sistemleri.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/akilli-kart-sistemleri.html
http://akillikart.bloggum.com/yazi/yemek-karti-yemek-kartlari-ve-kartli-yemek-kart-sistemi.html
http://adolog.wordpress.com/
http://adolog.wordpress.com/2010/05/
 
 

Akıllı Kart Nedir?

Akıllı kart; standart kredi kartı boyunda olmakla beraber manyetik şerit yerine, kart içine gömülü bir mikro bilgisayarı vardır. Akıllı kartların üzerindeki mikro bilgisayar, bilgi işler ve depolar. Bu bilgiler fiziksel bir güvenlik altında işlem görür.

Kart Çeşitleri

2 çeşit akıllı kart vardır: "memory card" ve "mikro işlemcili kart". "memory card" sadece veri saklar (genelde EEPROM). Bu tür kartların kullanımına örnek olarak, ödemeli telefon kartları verilebilir. Mikroişlemcili kartlar ise; veriyi, işletim sistemini ve uygulamaları kendi üzerinde saklar. Standart akıllı kartlara ilaveten, "chryptographic" co-procesor'lü kartlar vardır. Kompleks aritmetik işlemlerin süresini azaltmak için ID kartlar ve SIM kartlar mikroişlemcili kartlar en yaygın uygulamalarıdır. Akıllı kartlar, okuyucu ara yüzlerinin durumuna göre de 2’ye ayrılmaktadır. “Contact” ve "Non-Contact" (proximity). Contact kartlar altın kaplamalı yüzeyi ile elektriksel ve fiziksel temas ile çalışır. Non-Contact kartlar, içinde bir anten gizli olup, fiziksel temas olmaksızın haberleşebilir. Bu kartlar, 5-15 cm mesafesinden okunacak şekilde tasarlanmıştır. Plastik ve akıllı kart uygulamaları, bankacılık, telekomünikasyon ve ulaşım başta olmak üzere çok geniş bir endüstriyel alanda, sağlık ve sosyal sigortalar gibi birçok kamu hizmetlerinde kullanılmaktadır.

Akıllı Kart Kullanım Alanları

Telekomünikasyon

Bu sektördeki akıllı kart 2 ayrı biçimde kullanılmaktadır.

Cep telefonunda kullanılan SIM kartlar
Ön ödemeli telefon kartları
Finans

Finans sektöründe kullanılan manyetik bantlı banka kartları ve kredi kartları 1 Ocak 2005 tarihine kadar EMV’nin şartları gereği akıllı kart formatında olmalı. Finans kuruluşlarının akıllı kart edinimi 2 biçimde olabilmektedir

E-pursen (e-cash) kart
Akıllı banka ve kredi kartları
Sağlık

Birçok ülke, milli sağlık "health care" sistemlerinde akıllı kart kullanımı ile "fround" engellemek ve maliyetler düşürmek için sağlık sistemlerini yeniden yapılandırmaktadır.

IT (Secure E-business)

Sanal dünyanın gelişiminin önündeki en büyük engel olan "güvenliğin" sağlanması amacı ile akıllı kart önemli bir işlev yürütmektedir. Bütün sanal dünya kullanıcıları PC’leri üzerindeki akıllı kart okuyucusu ile kimliklerini genel ağlar üzerinde (internet, intranet, extranet) sağlamaktadırlar.

Ulaşım

Proximity kart kullanımının en yaygın uygulaması ulaşım alanında da yaygın olan şehir içi toplu taşıma çözümlerine ilaveten elektronik ve otomatik check-in için hava uçuşunda da kullanılmaktadır.

Kimlik

Akıllı karta dayanan kimlik (ID) uygulamaları birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Nüfus
Okul kimlikleri
Sürücü belgeleri
Müşteri Kartları
Perakende sektöründeki akıllı kart uygulamaları gün geçtikçe artmaktadır. Müşteri bilgileri ve müşteriye özel uygulamalar için perakendeci işletme kartları akıllı kartlara dönüşmektedir. Spor kulüplerinin taraftar (fun club) kartları bu nitelikteki bir başka uygulamadır.

Akıllı Kart

Günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız ve yakın bir gelecekte kredi kartlarının, taksit kartlarının ve nakitin yerini alacak olan “Smart Card (Akıllı Kart)” önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde sadece yenilik haberleri arasında değil aynı zamanda herkesin cüzdanındaki bir ödeme aracı olarak yer alacak. Diğer kredi kartlarından farklı olarak Akıllıkart üzerindeki chip, kart sahibinin kimlik bilgileri, son ödeme tarihi, kullanılabilir limiti, kazandığı “puan” vb. bilgileri saklayabiliyor.

Bankalar artan rekabet koşullarında müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için teknolojiye yatırım yapmaktadırlar. Akıllı kart projelerinde, uygulamanın ön tarafında müşteri memnuniyeti, hizmetlerde kalite ve çeşit bulunurken arka planda yoğun bir çalışma ve teknoloji yer almaktadır.

Kart Teknolojileri

Kart Teknolojileri, kartlı çözümlerde gerek hizmet gerekse proje üretiminde müşterinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek geniş bir yelpazede çözüm sunmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda global değişim ve gelişimleri yakından takip ederek, çokuluslu ve otorite sahibi iş ortaklarıyla değer katan çözümler üretmektedir.

Gelişen akıllı kart çözümleri, artık üzerinde tek bir uygulama olan ve kullanım süresi boyunca yeniliklere kapalı olan teknolojiler yerine, çoklu uygulamaları güvenli olarak destekleyen ve istenildiğinde kullanım sırasında tamamen yeni yazılımların üzerine yüklenebileceği noktalara ulaşmıştır.

Mevcut yüksek kapasiteli kart basım sistemleri ile sadece plastik, manyetik veya akıllı kartlara resimli ve imzalı baskı yaparak, bunları kişiye özel mektup ile zarflayarak veya özel form yapıştırarak üretmek mümkündür. Talep edildiğinde basım öncesi değerli kartların özel kasalarda saklanması ve basım sonrası seçilen gönderim aracı ile gönderimlerinin takibi de sağlanabilmektedir. Müşterinin bilgi güvenliğini sağlamak en önem verilen ve çok sıkı takip edilen (kameralar, özel kartlı girişler vb) konulardan sadece birisini oluşturmaktadır.

Akıllı Kart Yönetimi

Kartlı ödeme sistemlerinde yaşanmakta olan en büyük değişiklik, manyetik bantlı kartlardan elektronik bir çipi barındıran akıllı kartlara geçiştir. Bu geçişte Visa ve MasterCard tarafından sunulan ortak akıllı kart standardı EMV ve EMV ile gelen kural değişiklikleri itici güçtür. Akılı kartlardaki ulaşım, sağlık, kimlik gibi çoklu uygulama imkanları ve yüksek güvenlik, akıllı kart kullanımını artıran faktörler olmaktadır.

Bu yoğun istek ve dönüşüm döneminde ise, küçük ölçeklerde farkına varılamayan kart basma, kişiselleştirme, parametre yönetimi ve çoklu uygulama yönetimi gibi konular öne çıkmaktadır. Bunların her biri, doğru yönetilememesi durumunda büyük kayıplara sebep olurken, doğru yönetilmesi durumunda ise büyük kazanç sağlamaları söz konusudur.

Plastik Kart Nedir?

Akıllı kartlar, görünüm açısından, kredi kartlarına benzeyen üzerinde ya da içinde silikon mikroçip bulunan bir plastik karttır. Karta yerleştirilen çipte, değişen büyüklüklerde bir hafıza (ROM) ve onun üzerine programlanmış bir işletim sistemine sahip mikro-işlemci bulunur. Bu tarz kartların smart, yani "akıllı" diye adlandırılmasının nedeni ise, bir çok farklı türdeki veriyi hafızasında saklayabilmesi ve onları işleyebilmesidir.

Akıllı Kart - Smart Card, Internetten sonra çağın en büyük teknoloji devrimini yaratıyor. Plastik kart üzerinde çalışan bu mini-bilgisayarlar, daha önce mümkün olmayan ya da yüksek maliyeti nedeniyle hayata geçirilemeyen sayısız uygulama için kapıları açıyor.

Bazı Akıllı Kart - Smart Card uygulama alanları:

Müşteri Yönetimi, Envanter kontrolü, Network erişimi, PC Güvenliği, Elektronik Cüzdan, Müşteri Sadakati (Loyalty Uygulamaları), Oteller, Benzin İstasyonları